Register for fall 2021-2022 HERE!

2021–2022 Schedule

Mondays

Studio A
Studio B
Studio C
Studio D
Theatre

11:15 am–12:00 pm

Primary 1 Ballet Monday 11:15

Mariah B.

10:30–11:15 am

Tumble Tots/Kinder Tumbling

Mariah B.


4:00–5:30 pm

Modern 3

Jill H.

4:00–5:30 pm

Ballet 5

Stephanie M.

4:00–5:30 pm

Ballet 4

Lillian O.

4:00–5:00 pm

Primary 2 Ballet Monday

Shenandoah H.

5:00–5:45 pm

Junior Worship Dance

Jacqui S.


5:30–6:30 pm

Modern 1

Jill H.

5:30–6:15 pm

Pointe 3

Lillian O.

6:15–6:45 pm

Ballet Variations

Lillian O.

5:30–7:00 pm

Ballet 2A

Stephanie M.

5:45–6:30 pm

Primary 1 Ballet Monday 5:45

Jacqui S.

5:30–6:30 pm

Intro to the Stage

Caleb H.


6:30–7:30 pm

Ballet 1A Monday

Jacqui S.

7:00–8:30 pm

Ballet 3 Monday

Lillian O.

7:00–7:30 pm

Pre-Pointe

Stephanie M.

6:30–7:30 pm

Adult Worship Dance

Jill H.

6:30–7:30 pm

Acting 1 Ages 8-10

Caleb H.


7:30–8:30 pm

Modern 2

Timnah K.

7:30–8:30 pm

Teen/Adult Jazz

Stephanie M.

7:30–8:30 pm

Friends in Motion

Jacqui S.Shenandoah H.

7:30–8:30 pm

Acting 1 Ages 11-13

Caleb H.


8:30–9:30 pm

Jazz 3

Stephanie M.

8:30–9:30 pm

Adult Ballet 1

Lillian O.

8:30–9:30 pm

Teen Worship Dance Monday

Jacqui S.

8:30–9:30 pm

Acting 1 Ages 14&up

Caleb H.


Tuesdays

Studio A
Studio B
Studio C
Studio D
Theatre

4:00–5:30 pm

Ballet 4/5 Tuesday

Lillian O.

4:30–5:30 pm

Ballet 1B Tuesday

Stephanie M.

5:00–5:45 pm

Kinder Tap Tuesday

Hannah R.

4:30–5:30 pm

Teen Worship Dance Tuesday

Victoria G.

4:15–5:00 pm

Kinder Tumbling Tuesday

Shenandoah H.

5:00–5:45 pm

Tumble Tots

Shenandoah H.


5:30–6:30 pm

Hip Hop 3

Victoria G.

6:00–7:30 pm

Adult Ballet 2

Lillian O.

5:45–6:30 pm

Creative Movement Tuesday

Hannah R.

5:45–6:45 pm

Tumbling 1

Shenandoah H.Daniel S.


6:30–7:30 pm

Contemporary 1

Stephanie M.

6:30–7:30 pm

Junior Hip Hop

Victoria G.

7:00–8:15 pm

Tumbling 2

Shenandoah H.Daniel S.


7:30–8:30 pm

Contemporary 2

Stephanie M.

7:30–8:30 pm

Vocal Technique and Harmony

Amy R.

7:30–9:00 pm

Ballet 2B

Lillian O.


8:30–9:30 pm

Conditioning/Leaps & Turns

Stephanie M.

8:30–9:30 pm

Adult Modern

Victoria G.

9:00–9:30 pm

Pointe 1

Lillian O.


Wednesdays

Studio A
Studio B
Studio C
Studio D
Theatre

10:00–11:45 am

Trainee Advanced Ballet

Julie H.


4:00–4:45 pm

Primary 1 Ballet Wed 4:00

Julie H.

4:45–5:30 pm

Junior Jazz

Julie H.

4:30–5:30 pm

Tap 3

Bente W.

4:30–5:30 pm

Tap 2

Amy R.

4:45–5:30 pm

Creative Movement Wednesday

Mariah B.

4:15–5:15 pm

Acro 1 Ages 7-9

Shenandoah H.


5:30–6:45 pm

Acro 2

Shenandoah H.Daniel S.

5:30–6:30 pm

Teen/Adult Intermediate Tap

Bente W.

5:30–6:15 pm

Primary 1 Ballet Wed 5:30

Mariah B.

5:30–6:30 pm

Primary 2 Ballet Wednesday

Julie H.

5:30–6:30 pm

Musical Theatre

Monica D.


7:00–8:15 pm

Modern Techniques

Julie H.

6:30–7:30 pm

Tap 1

Amy R.

6:30–7:30 pm

Pre-Teen Worship Dance Wednesday

Mariah B.

6:30–7:30 pm

Acting 2 Ages 9-13

Caleb H.


8:15–9:30 pm

Jazz 4

Julie H.

7:30–8:30 pm

Acting 3

Alicia B.

7:30–8:30 pm

Acro 1 Ages 10&up

Shenandoah H.Daniel S.

7:30–8:30 pm

Acting 2 Ages 14&up

Caleb H.


Thursdays

Studio A
Studio B
Studio C
Studio D
Theatre

10:00–11:30 am

Trainee Technique Class

Julie H.

10:30–11:15 am

Creative Movement Thursday

Hannah R.

11:15 am–12:00 pm

Kinder Tap Thursday 11:15

Hannah R.


4:00–5:30 pm

Modern 4

Jill H.

4:30–5:30 pm

Hip Hop 1

Victoria G.

4:30–5:15 pm

Kinder Tap Thursday 4:30

Shenandoah H.

4:30–5:30 pm

Jazz 1/2

Timnah K.

4:30–5:30 pm

Hand to Hand Combat Ages 6-11

Caleb Z.


5:30–7:30 pm

Citylight Dance Theatre

Jill H.

5:30–6:30 pm

Ballet 1A Thursday

Stephanie M.

5:30–7:30 pm

Citylight (Jr.)

Lillian O.

5:30–6:15 pm

Kinder Tumbling Thursday

Shenandoah H.

5:30–6:30 pm

Hand to Hand Combat Ages 12&up

Caleb Z.


6:30–7:30 pm

Hip Hop 2

Victoria G.

6:30–7:30 pm

Ballet 1B Thursday

Stephanie M.


7:30–9:00 pm

Ballet 3-4/5 Thursday

Lillian O.

7:30–8:30 pm

Pre-Teen Worship Dance Thursday

Victoria G.


8:30–9:30 pm

Intro to Hip Hop

Victoria G.

9:00–9:30 pm

Pointe 2

Lillian O.


Mondays

4:30–5:15 pm

Primary 1 Ballet - Manheim

Julie H.

5:15–6:00 pm

Creative Movement - Manheim Monday

Hannah R.

6:00–7:00 pm

Hip Hop - Manheim

Victoria G.

7:00–8:00 pm

Teen Worship Dance - Manheim

Victoria G.

Tuesdays

9:00–10:00 am

Adult Fitness - Manheim

Julie H.

10:00–11:30 am

Trainee Program Advanced Modern Techniques - Manheim

Julie H.

4:00–5:30 pm

Contemporary 1/2 Manheim

Jill H.

5:30–6:15 pm

Junior Worship Dance - Manheim

Jill H.

6:15–7:15 pm

Primary 2 Ballet - Manheim

Julie H.

7:15–8:00 pm

Tap 1 - Manheim

Julie H.

8:00–9:00 pm

Teen/Adult Modern - Manheim

Julie H.

Wednesdays

11:15 am–12:00 pm

Creative Movement - Manheim Wednesday

Hannah R.

4:00–5:30 pm

Ballet 4/5 - Manheim

Lillian O.

5:30–6:30 pm

Teen/Adult Worship Dance - Manheim

Lillian O.

6:30–7:30 pm

Intro to Ballet - Manheim

Stephanie M.

Thursdays

4:30–5:30 pm

Ballet 1 - Manheim

Mariah B.

5:30–6:30 pm

Pre-Teen Worship Dance - Manheim

Mariah B.

6:30–7:30 pm

Jazz 1/2 - Manheim

Timnah K.

7:30–8:30 pm

Modern 1/2 - Manheim

Timnah K.

Questions?

call us at (717) 354-3355

Or Email Us